wtorek, 13 października 2009

fauna afryki dwa

Nie myśleliście, że będzie ciąg dalszy, co?
Faktycznie, na co dzień miewam niejakie problemy z kontynuacją i systematycznością, ale pracuję nad tym.

A zatem - loxodonta africana :)

Największy z żyjących ssaków lądowych, naprawdę imponujących rozmiarów, osiąga ponad 4 metry wysokości, ponad 7 metrów długości i 6 TON wagi. Nieproporcjonalnie duża głowa, przepiękne uszy szerokie na 3 metry oraz ciosy - każdy po 3 metry długości i do 40 kilogramów wagi, jest co dźwigać. Zwłaszcza, jak dodać do tego nos, który zbudowany jest z 40 tysięcy mięśni (więcej niż całe ciało człowieka), zakończony normalnie pięcioma palcami i wykorzystywany praktycznie do wszystkiego: oddychania, wąchania, picia, chwytania, kąpieli oraz no wiecie.

Zwierzę stadne i bardzo komunikatywne, gdy jest spokojne - chrząka, gdy poddenerwowane - trąbi. Jak się naprawdę wkurzy, to nic nie mówi, tylko szarżuje, nie dając przeciwnikowi najmniejszych szans. Wrogów naturalnych nie posiada (to jasne, kto by się odważył?), poza jednym, wiadomo. Kłusownicy przetrzebili populację kilkukrotnie, obecnie w Afryce żyje ich tylko niecały milion.

Mają mięciutką skórę na głowie (wiem, macałam!) i na stopach (wierzę na słowo), poruszają się praktycznie bezszelestnie (powiedzenie o składzie porcelany jest MOCNO przesadzone), świetnie pływają i uwielbiają kąpiele.

Ich cykl życia jest mocno zbliżony do ludzkiego - żyją około siedemdziesięciu lat (w niewoli do osiemdziesięciu), osiągają dojrzałość płciową w wieku 14-15 lat, zalecają się do siebie pieszcząc się trąbami ;) Łączą się w pary, ciąża trwa 22 miesiące (no dobra, tu jest drobna różnica), zazwyczaj rodzi się jedno młode mierzące około 85 centymetrów i ważące około 110 kg, jest karmione przez matkę przez dwa lata lub dłużej, samica rodzi raz na cztery lata i otoczona jest najczęściej dwoma lub trzema młodymi w różnym wieku.

Ich mózgi ważą po 6 kilogramów i są to bardzo, bardzo mądre zwierzęta, na poparcie czego mogę przedstawić kilka dowodów, ale najważniejszy i niepodważalny to taki, że uznają wyłącznie matriarchat, stadu przewodzi zawsze najstarsza samica. Młode samce żyją w grupach kawalerów (jak u ludzi!), dorosłe samce samotnie (znów), do stada samic dopuszczane są tylko na kilka dni, w określonym celu.

Potrafią przystosować się do każdych praktycznie warunków, byle miały się gdzie wykąpać (jak ja! jak ja!). Nie są kłótliwe (nie do końca jak ja...), zazwyczaj ustępują starszym. Miłe zwierzątka, prawda?

Sama słodycz :)

1 komentarz:

  1. Słonie to bardzo wrażliwe i mądre zwierzęta. Szkoda, że ciągle się je zabija dla kawałka drogocennej kości:-(. Smutne, ale żeby nie było tak źle: wprowadzić parytet i słonie do parlamentu:-) Przepraszam, słonice;-)

    OdpowiedzUsuń